Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Lietuva ir Lenkija mini Abiejų Tautų Respublikos Gegužės 3-iosios Konstitucijos ir Tarpusavio įžado 230-ąsias metines

Sukurta 2021.05.03 / Atnaujinta 2021.05.03 13:45
  Lietuva ir Lenkija mini Abiejų Tautų Respublikos Gegužės 3-iosios Konstitucijos ir Tarpusavio įžado 230-ąsias metines

  Šiandien Lietuva ir Lenkija mini Abiejų Tautų Respublikos Gegužės 3-iosios Konstitucijos ir Tarpusavio įžado 230-ąsias metines.

  1791 m. paskelbta Gegužės 3-osios Konstitucija – pirmoji Europoje ir antroji (po JAV) rašytinė Konstitucija. Tarp šio dokumento iniciatorių buvo paskutinis Abiejų Tautų Respublikos karalius Stanislovas Augustas Poniatovskis, švietėjas ir publicistas Hugo Kolontajus, kiti Abiejų Tautų respublikos didikai.

  1791 m. spalio 20 dieną priimtas esminis Konstitucijos papildinys – „Abiejų Tautų tarpusavio įžadas“ – parodė, kad anuometinė Lietuvos visuomenė išsaugojo šalies istorinio atskirumo ir politinio savarankiškumo tradiciją. Konstitucija, išversta į lietuvių kalbą, tapo pirmuoju politiniu ir teisiniu dokumentu lietuvių kalba.

  Konstitucija tapo unikaliu progresyvios savo laikmečio politinės minties pavyzdžiu. Konstitucijoje išdėstytos idėjos įkvėpė ateities kartas kovoti dėl nepriklausomybės, kurią Lietuva ir Lenkija atgavo 1918 metais.

  Lietuvos Respublikos Seimas paskelbė 2021-uosius metus Abiejų Tautų Respublikos Gegužės 3-iosios Konstitucijos ir Tarpusavio įžado metais.

  Maloniai kviečiame pažiūrėti filmuką, skirtą šiai progai.

  Naujienlaiškio prenumerata